Чланови Заjедничког надзорног одбора

13.12.2016

COMPOSITION OF THE JOINT MONITORING COMMITTEE (as of 16.10.2017)

 


 

 

CO-CHAIRPERSON:

Denitsa Nikolova - Deputy Minister of Regional Development and Public Works

 

MEMBERS WITH VOTING RIGHTS:

Ministry of Regional Development and Public Works , “Territorial Co-operation Management” DG, Managing Authority

Member: Maria Duzova

Deputy: Margarita Dzhoganova 

Council of Ministers Administration, “Central Coordination Unit” Directorate

Member: Dobrinka Krasteva

Deputy: Apostol Milev; Irena Nikolova 

Ministry of Environment and Water, Directorate “Coordination of EU affairs and international cooperation”

Member: Atanas Sotirov

Deputy: Slavena Nikolova 

Ministry of Interior, PAC of Priority Area 11 of the EUSDR

Member: Ivaylo Ivanov

Deputy: Velina Dobreva

Vidin District administration

Member: Anzhelo Metodiev

Deputy: Gergana Vladimirova 

Montana District administration

Member: Rosen Belchev

Deputy: Dobromir Todorov

Vratsa District administration

Member: Miroslav Komitski

Deputy: Velislava Petrova 

Sofia District administration

Member: Galya Georgieva

Deputy: Vladimir Spirov

Pernik District administration

Member: Irena Sokolova

Deputy: Tsvetana Piralkova; Izabela Borisova

Kyustendil District administration

Member: Victor Yanev

Deputy: Gergana Mihaylova 

National Association of Municipalities in the Republic of Bulgaria

Member: Vanyo Kostin

Deputy: Plamen Petkov 

Bulgarian Association of Regional Development Agencies

Member: Tanya Tsvetkova

Deputy: Simeon IlievHristov 

NGO in social sphere - Association “Hope for us - 2008”

Member: Tsvetana Ivanova 

NGO in environmental sphere

Member: Ventsislav Vasilev

Academic circle – International Business School

Member: Inna Stoyanova

Deputy: Nadya Gaydarska-Kirilova 

 

MEMBERS WITH VOTING RIGHTS ON ROTATION:

Commission for Protection against Discrimination

Member: Baki Hyuseinov

Deputy: Dilyana Traykova 

National Council for the Integration of Persons with Disabilities

Member: Georgi Georgiev

Deputy: Iliyana Malinova 

MEMBERS IN ADVISORY CAPACITY:

Ministry of Regional Development and Public Works, MA of “Regions in Growth” OP

Member: Greta Dimitrova

Deputy: Zlatko Stefanov 

Ministry of Interior

Member: Maya Petkova

Deputy: Komnya Indzhova; Valentina Markova

Ministry of Environment and Water, Directorate “Environmental policy”

Member: Rositsa Karamfilova

Deputy: Mariela Grigorova 

Ministry of Economy, MA of “Innovation and Competitiveness” OP

Member: Lyudmila Tozeva

Deputy: Daniela Malhasyan

Ministry of Education and Science, MA of “Science and Education for Smart Growth” OP

Member: Kiril Geratliev

Deputy: Veselina Tyufekchieva 

Ministry of Culture

Member: Petr Milanov Markov

Deputy: Valeria Stoyanova ilieva; Teodor Genchev Genev

Ministry of Tourism

Member: Lyubomir Sirakov

Deputy: Milka Nanova 

Ministry of Labour and Social Policy, MA of “Human Resources Development” OP

Member: Desislava Georgieva-Ushkolova

Deputy: Siyana Stoyanova 

Ministry of Agriculture and Foods, MA of “Rural Development” Programme

Member: Stefan Spasov

Deputy: Venislava Boyadzhieva 

Ministry of Finance, “State Aid and Real Sector” Directorate

Member: Vesela Daneva

Deputy: Ilyana Stoeva; Ivelina Kirilova

National employees’ organisations - Confederation of Independent Syndicates in Bulgaria

Member: Plamen Nankov

National employees’ organisations – KT Podkrepa

Deputy: Veselin Mitov 

“National Fund” Directorate, Ministry of Finance - Certifying Authority

Member: Manuela Milosheva

Deputy: Vasilka Kostadinova

Audit of European Union Funds” Executive Agency to the Minister of Finance - Audit Authority

Member: Lyudmila Rangelova 

Deputy: Iskra Torbova-Hristova; Demina Bayraktarska-Hristova 

 

 

 

MEMBERS IN ADVISORY CAPACITY ON ROTATION:

Confederation of Employers and Industrialists in Bulgaria

Member: Ivan Boykov 

 

Bulgarian Chamber of Commerce and Industry

Deputy: Boyka Pavlova 

 

 

 

 

 

 

CO-CHAIRPERSON:

Mihajilo Dašić

Ministry of European Integration, National Authority

Deputy: Valentina Vidović

 

MEMBERS WITH VOTING RIGHTS:

Office for Cooperation with Civil Society

Member: Sanja Atanasković Opačić

Deputy: Jelena Todorović 

Chamber of Commerce and Industry of Serbia

Member: Marija Ašković Matić

Deputy: Marija Sepi 

Ministry of Public Administration and Local Self-government

Member: Ivan Bošnjak

Deputy:Andrijana Petković

Standing Conference of Towns and Municipalities

Member: Vladimir Zafirović

Deputy: Dunja Naić 

Ministry of Environmental Protection

Member: Tijana Spasić

Deputy: Vladica Božić 

Ministry of Economy

Member: Dijana Stojković

Deputy: Jelena Matović

Ministry of Foreign Affairs

Member: Vesna Gordanić

Deputy: Maja Ćosić

Ministry of Internal Affairs

Member: Rose Aboth Bugarčić

Deputy: Tatjana Šarčević 

Ministry of Education, Science and Technological Development

Member: Nevena Vraneš

Deputy: Biljana Stojanović 

Ministry of Youth and Sports

Member: Darko Udovičić

Deputy: Marija Petronijević 

Ministry of Trade, Tourism and Telecommunication

Member: Slavica Kukolj

Deputy: Ivana Dedijer

Zaječar District, representative of municipalities

Member: Vladan Paunović

 Deputy: Marija Jelenković

Nišava District, representative of municipalities

Member: Dragana Sotirovski

Deputy: Jelena Trifunović

Pirot District, representative of municipalities

Member: Dragana Tončić

Deputy: Vladica Dimitrov 

Jablanica District, representative of municipalities

Member: Mr. Božidar Stojiljković

Deputy: Marija Stojiljković

Bor District, representative of municipalities

Member: Miroslav Knežević

Deputy: Nadica Vasić 

Toplica District, representative of municipalities

Member: Milan Aranđelović

Deputy: Dragana Radenković 

Pčinja District, representative of municipalities

Member: Srećko Pejković

Deputy: Aleksandra Popović 

MEMBERS IN ADVISORY CAPACITY:

Ministry of Construction, Transport and Infrastructure

Member: Jasmina Radonjić 

Governmental Audit Office of EU Funds

Member: Ljubinko Stanojević

Deputy: Svetlana Novaković 

 

 

 

REPRESENTATIVE OF THE EUROPEAN COMMISSION:

Member: Magali Lenoel, DG Regional and Urban Policy

Deputy: Gilles Kittel, DG Regional and Urban Policy

 

    

Facebook icon
Twitter icon